وبلاگ پوریا مهدوی مقدم

مرجع کامل نوحه های بوشهری و خوزستانی

وبلاگ پوریا مهدوی مقدم

مرجع کامل نوحه های بوشهری و خوزستانی

وبلاگ پوریا مهدوی مقدم

پوریا مهدوی مقدم از استان لرستان - شهرستان بروجرد
----------------------------------------------------
وبلاگی برای نشر نوحه های جنوب کشور
----------------------------------------------------
عزیزانی که مایلند مراسمات مذهبی خود را به بینندگان این وبلاگ اطلاع دهند،به آدرس زیر، مکان - زمان و اطلاعات لازم را ارسال کنند.
در ضمن، اگر عکسهایی هم از همان هیأت ارسال شود،ممنون میشوم.


Porya.borujerd@gmail.com

شماره تماس: 09385616703

آدرس اینستاگرام:
PORYA_BORUJERD
#پوریا_مهدوی_مقدم

آدرس کانال تلگرام:
www.telegram.me/poryarjnews

(((حتما در اینستاگرام و تلگرام ما را دنبال کنید)))
باتشکر
----------------------------------------------------
آدرس وبلاگ اجتماعی پوریا مهدوی مقدم: www.porya-borujerd.ir
-----------------------------------------------------

توضیحات سایت: این وبلاگ تنها جهت نشر و ترویج
نوحه های بوشهری و خوزستانی ساخته شده است.
در واقع این وبلاگ، تنها وبلاگی ست که متن اکثر نو حه هایی را
که در هیچ کجای اینترنت وجود ندارد، در اختیار شما عزیزان
قرار میدهد.
و همچنین، بنده تنها بروجردی هستم که مشغول به
انجام این کار میباشم.
پوریا مهدوی مقدم-بروجرد

دنبال کنندگان ۲ نفر
این وبلاگ را دنبال کنید
پیام های کوتاه
تبلیغات
Blog.ir بلاگ، رسانه متخصصین و اهل قلم، استفاده آسان از امکانات وبلاگ نویسی حرفه‌ای، در محیطی نوین، امن و پایدار bayanbox.ir صندوق بیان - تجربه‌ای متفاوت در نشر و نگهداری فایل‌ها، ۳ گیگا بایت فضای پیشرفته رایگان Bayan.ir - بیان، پیشرو در فناوری‌های فضای مجازی ایران
طبقه بندی موضوعی
آخرین نظرات
نویسندگان
پیوندها

۸ مطلب در آبان ۱۳۹۳ ثبت شده است

متن نوحه خوزستانی از حاج حسین 

حاج حسین فخری


هر طرف مینگرم،نیزه و شمشیر است

یارب حسین من تک و تنهاست

------------------------------------------------------------------------------------

کوفیان تشنه ی خون اند به کمین بنشستند

عهدها را همه از جور و جفا بگسستند

------------------------------------------------------------------------------------

مانع از آب شدند قلب حرم بشکستند

تشنه لب اهل حرم در بر دریاست

------------------------------------------------------------------------------------

گرد مولای حرم عدو به صف ایستاده

جمله بر بی کسیش هل هله ها سر داده

------------------------------------------------------------------------------------

تیرها را به کمان به  قصد او بنهاده

پسر فاطمه یارب تک و تنهاست

------------------------------------------------------------------------------------

هر طرف پیکر اوشد هدف تیر و کمانها

تشنه لب بود ولی حمله بزد بر صف آنها

------------------------------------------------------------------------------------

صولت و قدرت او بر همه جا ورد زبانها

چون حسین بن علی حجت یکتاستمنبع:نوحه های شخصی پوریا مهدوی مقدم

۳ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۰۴ آبان ۹۳ ، ۰۹:۴۷
پوریا مهدوی مقدم

رسومات مردم بروجرد در ماه محرم


محرم


مردم این شهرستان از چند روز مانده به آغاز ماه محرم به حرمت امام حسین (ع) و خاندانش و نذری که داشته اند اقدام به بر پایی سقاخانه می کنند بگونه ای که بهترین اتاق منزل شان را سیاه پوش کرده و با چراغ های گردسوز، لوسترهای تزیینی و گلاب پاش و تصاویری از ائمه روی پله های منبر ، تزیین می کنند.

صاحب خانه ها با نصب پرچم سیاه و سبز و باز گذاشتن در ورودی به نشانه آماده بودن سقاخانه ، مردم برای شرکت در عزاداری ، دعوت به ورود می کنند.

خورشید که غروب می کند در خانه ها باز می شود و مردم از این سقاخانه به آن سقاخانه می روند. زنان و مردان، جوانان و نوجوانان و حتی کودکان در گروه های جدا گانه قرار می گذارند و تا وقتی خستگی اجازه بدهد و تا نیمه شب به خانه ها برنمی گردند.

این ایام معمولا از امن ترین ایام برای تردد شبانه است برای همین قدیمی ترها می گفتند 'محرم آمد و عید زنان شد' که حکایت از آزادی زنان در تردد شبانه در خیابان ها و کوچه پس کوچه ها می کرد در زمانی که حضورشان در بیرون از خانه بعد از غروب آفتاب چندان خوشایند نبود.

برای وارد شدن به سقاخانه رسم است که می پرسند 'قلیچه یا قولوچه؟' و صاحب خانه با گفتن 'قلیچه' میهمانان را دعوت به ورود می کند به همین دلیل سقاخانه در زبان عامیانه به 'قلیچ' هم شهرت دارد.

میهمانان با گفتن 'برقاتلان سیدالشهدا لعنت' وارد می شوند و جواب می گیرند 'بش باد.' خواندن شعر در مدح شهدای کربلا و سینه زنی مختصردر بین آقایان و دعا برای شفای بیماران، گشایش کار حاضران و برآوردن حاجات میزبان و پذیرایی با چای، شیر، میوه، شیرینی و مانند آن از برنامه های همه سقاخانه هاست .

به هنگام خروج نیز رسم است بگویند: 'اجرتان با سید الشهدا !' و بعد به سقاخانه دیگری بروند و این کار معمولا تا نیمه شب ادامه دارد.

نهم و دهم محرم زمانی است برای گردهمایی های خانوادگی و دیدن همه آن هایی که از راه های دور و نزدیک خود را برای مراسم روز تاسوعا و عاشورا به بروجرد رسانده اند و شهر پر است از شیر و شربت و شیرینی یا حلیم ویژه خوشمزه، قیمه پلو، زرشک پلو با مرغ و آبگوشت نذری که دست به دست می چرخد و مردم برای گرفتن تذری از هم سبقت می گیرند.

یکی از آداب تاسوعا و عاشورا در بروجرد نذر کردن چراغ برای سقاخانه هاست. حاجتمندان چراغی با اجازه صاحبخانه بر می دارند و نذر می کنند که با برآورده شدن حاجاتشان مثلا ده چراغ جایگزین آن کنند. در برخی مواقع به جای چراغ از کالاهای دیگر به ویژه لیوان و استکان که مورد استفاده هیات ها و سقاخانه هاست استفاده می شود.

عصر تاسوعا حال و هوای دیگری در بروجرد دارد، کوچه پس کوچه ها شاهد عبور دختران سیاه پوش و نقابدار است که پابرهنه راه افتاده اند و با نیت و خواست های مختلف به چهل منبر سر می زنند و در 40 سقاخانه شمع روشن می کنند.

در این روز شهر پر است از حاجاتی که در شعله شمع ها می سوزد و نیازنسل جوان را به رخ می کشد و دعای مردم برای برآورده شدن تمام نیازها.

بیش از 300 هیات و دسته سینی زنی، زنجیرزنی در بروجرد وجود دارد که در ایام محرم به ویژه در روزهای تاسوعا و عاشورا از خیابان های شهر عبور می کنند و اغلب خود را به امامزاده جعفر (ع) این شهر می رسانند.

سحرگاه عاشورا زمان 'خره گیری 'به معنای مالیدن گل و خاک به بدن است که نشانه اوج سوگواری مردم در عزای امام حسین است.

در این روز حمام های عمومی شهر رایگانند و عزاداران بعد از اذان صبح به حمام می روند و در حالی که سرتاپای خود را با گل رس پوشانده اند سینه می زنند.

برخی از آن ها با همان حالت و تنها با پوشش حوله به دور بدن های خود بیرون می آیند و در همان نزدیکی به سینه زدن می پردازند.

در نقاط دیگر شهر هم دیگ های بزرگ پر از گل و گلاب توسط آنانی که نذر دارند گذاشته شده تا همه بتوانند در عزای حسین گل برسر بمالند.

صبح عاشورا که بیرون باشی در هر خانه ای که نذری داشته باشد می توانی صبحانه صرف کنی و البته حلیم لذیذترین این صبحانه هاست.

با نزدیک شدن به ظهر عاشورا راه اغلب دسته های عزاداری به خانه مرحوم آیت الله بروجردی و امام زاده جعفر ختم می شود و بعد از دقایقی اوج گرفتن عزاداری با اذان ظهر سکوت شهر را فرا می گیرد.

مردم برای خوردن غذای ظهر عاشورا که معمولا آب گوشت است در خانه هایی که نذری می دهند پخش شده و خود را برای مراسم ' شام غریبان' که بعد از غروب آفتاب شروع می شود و اتمام مراسم عزاداری 10 روزه و بسته شدن سقاخانه هاست اماده می کنند.

گروه های زن و مرد با روشن کردن شمع و بر سر نهادن طبق هایی حاوی کاه و خرما و شمع و یا عروسک هایی به نشانه کودکان یتیم کربلا، در کوچه پس کوچه های شهر به راه می افتند و با صدایی اندوهناک در رثای امام می خوانند.

تعزیه ها که با موضوع حوادث عاشورا نوشته و اجرا می شوند همانند سایر شهرهای کشور در بروجرد نیز برگزار می شود.

کُــتل نیز که نوعی نمایش آئینی است به ذکر تصویری برخی از صحنه های کربلا و پس از آن می پردازد. دسته های کتل، دارای حیوانات سنتی بویژه شتر و اسب هستند و افراد مختلف لباسهایی می پوشند که آنها را به شکل و شمایل شخصیت های مثبت و منفی حادثه کربلا در می آورد.

معمولا کتل ها در معابر حرکت می کنند و فقط صدای عزاداری از بلندگوهای همراه آنها شنیده می شود اما گاه توقف می کنند و نوحه هایی نیز می خوانند.

برپایی مجلس ختم قرآن، روضه خوانی و مداحی تا پایان ماه صفر در بروجرد همچنان ادامه دارد.


منبع:سایت خبری ایرنا

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۴ آبان ۹۳ ، ۰۹:۲۷
پوریا مهدوی مقدم

برنج، گوشت و مرغ به نرخ دولتی بین هیاتهای مذهبی بروجرد توزیع می شود.


وبلاگ پوریا مهدوی مقدم به نقل از ایرنا:

' مهدی شریف طبع' روز شنبه در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا افزود: میزان این سهمیه در بروجرد بالاست و هیچگونه کمبودی در زمینه تامین اقلام نذوراتی وجود ندارد و به محض جذب این سهمیه، کار توزیع انجام می شود.

محمد مهدی شریف طبع


وی اضافه کرد: گوشت و مرغ در نظر گرفته شده منجمد و برنج نوع هندی مرغوب است که احتمالا شکر نیز برای هیاتهای مذهبی جذب و توزیع می شود.

وی اظهار داشت: برای افرادی که از طرف شورای هیاتهای مذهبی شهرستان مستقر در اداره تبلیغات اسلامی معرفی نامه داشته باشد، حواله صادر می شود.

شریف طبع افزود: سهمیه در نظر گرفته شده برای تمامی هیاتها و نذورات مردمی در بروجرد، روستاها و بخش مرکزی و اشترینان است و هیچ محدودیتی در این زمینه وجود ندارد.

وی اضافه کرد: در آستانه ماه محرم نیز طرح نظارت بر کالاهای پر مصرف این ماه مانند قند، شکر، چای توسط بازرسان اداره انجام می شود و خوشبختانه طی ماه گذشته کنترل خوبی بر قیمتها در بازار لحاظ شده و رقبات بین صنوف باعث شکسته شدن قیمتها در بسیاری از اقلام غذایی مانند مرغ گرم شده است.

وی در ادامه از شهروندان خواست تا هر گونه تخلف صنفی را به شماره 124 گزارش دهند.

شهرستان بروجرد دارای بیش از 500 هیات مذهبی است .

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۴ آبان ۹۳ ، ۰۹:۱۹
پوریا مهدوی مقدم

انتخابات شورای دانش آموزی بروجرد برگزار شد.


انتخابات شورای دانش آموزی


به گزارش وبلاگ پوریا مهدوی مقدم به نقل از ایرنا:

مدیر آموزش و پرورش بروجرد گفت: این انتخابات در سه مقطع ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان برگزار که به صورت نمادین در دبیرستان حدیث با حضور مسوولان شهر برگزار شد.

' جمشید ابوالفتحی ' در گفت و گو با ایرنا افزود: در مقطع ابتدایی در مدارس دارای 100دانش آموز پنج عضو اصلی و دو نفر علی البدل، مدارس دارای 100تا 150 دانش آموز ،هفت عضو اصلی ودو عضو علی البدل و مدارسی که بین 150 تا 250 دانش آموز دارند 9 نفر عضو اصلی و دو نفر علی البدل انتخاب شدند.

وی اظهار داشت: در مقطع راهنمایی و متوسطه نیز مدارس دارای 250دانش آموز پنج نفر عضو اصلی و دو نفر علی البدل، مدارس دارای 251تا 350 نفر ، هفت نفر عضو اصلی و دو نفر علی البدل انتخاب شدند.

ابوالفتحی گفت: در مدارس بالای 550 نفر دانش آموز 11 نفر به عنوان عضو اصلی و دو نفر علی البدل معرفی شدند.

وی گفت: همکاری در امور انضباطی و بهداشتی مدرسه، همکاری در تنظیم برنامه امتحانات داخلی مدرسه و شرکت در جلسات شورای مدرسه وانجمن اولیاء ومربیان از مهمترین وظایف شوراهای دانش آموزی است.

شهرستان بروجرد دارای 50هزار دانش آموز در سه مقطع مختلف تحصیلی است.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۴ آبان ۹۳ ، ۰۹:۰۷
پوریا مهدوی مقدم
این وبلاگ به تازگی شروع به کار کرده.با حضور خود و نظراتتان مرا یاری دهید
۲ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۰۲ آبان ۹۳ ، ۱۶:۵۵
پوریا مهدوی مقدم

شهر من...بروجردخیابان سعدی بروجرد

دمی همراه ما شو با بروجرد
سفر کن از ولایت تا بروجرد
در اینجا شهری از آیینه بینی
صفای عشق را در سینه بینی
طنین انداز ، نامش در جهان است
که اینجا مامن فرزانگان است


پاییز و باران در بروجرد


ز سرسبزی تنی انبوه دارد
دلی چون برفِ اسپیکوه دارد
شنو از شاعری اهل همینجا
بهارِ خرّم این شهرِ زیبا
ز”مرشد” شاعر دوران پیشین
که یادش مانده در اوراق زرین :
“خوشا فصل بهاران بروجرد
خوشا احوال یارانِ بروجرد
کشد نورِ تجلی پرده بر رخ
ز شرمِ گلعذارانِ بروجرد…”
بهشتِ شادی و دریای نور است
بروجرد از صفا”دار السّرور” است


پاییز و باران در بروجرد


بروجردی صفای آب دارد
دلی قرمزتر از عنّاب دارد !
طنین اندازِ عالَم داستانش
جهان مسرور گشت از عالِمانش …
بروجرد و خیابانهای خوبش
خیابانگردیِ وقت غروبش !
“بهار” و “جعفری” و “طالقانی”
پل “لف آر” و “یخچال” است و “قانی”
خیابان “مدرس” “کوی” “قدغون”
محله ی “گوشه “و میدان “رازون”…!


میدان توحید

پاییز و باران در بروجرد


صفا و صوفیان،کوی وزیری
بهارستان و خرم، باغمیری
اگر باشی تو اهل دین وآیین
شوی آخر مقیم “ناسکّدین”
سه راه جعفری غرقِ تماشاست
میان راستابازار غوغاست
بیا تا سوزنی و باغ ملی
برای ثبت اسناد سجلّی!


کوچه باغی بروجرد

بمباران بروجرد


اگر داری هوای سیر و گلگشت
مشو غافل ز “ونّایی “و”گلدشت”
میانِ ظلمتِ شبهای بی حد
“چغا” چونان نگینی می درخشد !
خداناکرده گر دردی دهد دست
شفای تو درآش “وَرکواز” است!
اگر هست اشتهای تو حسابی
برو سوی حبیب اله کبابی!
حلیمش مایه دار وبی نظیر است
دلم دربند “ترخینه” اسیراست…
چرا ازبین مردم رخت بسته
صفای مردمانِ “چال پسته”؟!
چرا ازبین مردم رخت بسته
صفای مردمانِ “چال پسته”؟!

۳ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۰۲ آبان ۹۳ ، ۱۶:۴۲
پوریا مهدوی مقدم

محرم رسید...


وبلاگ پوریا مهدوی مقدم:

فرا رسیدن ماه محرم و ایام شهادت سید و سالار شهیدان،حضرت اباعبدالله الحسین(ع) را به تمامی شیعیان و رهروان واقعی آن حضرت،تسلیت میگویم.


امام حسین و حضرت عباس

عصر عاشورا

حرم امام حسین(ع)

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۰۲ آبان ۹۳ ، ۱۲:۲۶
پوریا مهدوی مقدم

افتتاح شد...


لوگوی وبلاگ پوریا مهدوی مقدم

این وبلاگ با هدف خبررسانی در همه ی موضوعات،آغاز به کار کرده است.
با نظرات خود،مرا همراهی کنید.

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۰۱ آبان ۹۳ ، ۰۰:۴۳
پوریا مهدوی مقدم